АКТУАЛНО

 


ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС 

по случай 15 септември


Регионален конкурс на тема: „Доброто започва от мен“

 

Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Монтана с подкрепата на Регионално управление на образованието – област  Монтана организира  Регионален конкурс в три категории: I категория „Рисунка“, II  категория „Колаж“ и III категория „Видеоклип или кратък филм“ по повод Седмицата на толерантността на тема: „Доброто започва от мен“ по инициатива на Клуб „Толерантност“ към РЦПППО – област Монтана.

Конкурсът има за цел да отговори на предизвикателствата, свързани с осигуряване на качествено приобщаващо образование, дейността на институциите в частта  подкрепа на личностното развитие чрез стимулиране и развитие на творческия потенциал на децата и учениците със специални образователни потребности.

Инициативата е израз на стремежа ни да обединим творчеството на всички деца от област Монтана, обединени от идеята да уважаваме и ценим своята национална идентичност, да бъдем търпеливи и коректни, толерантни и добри.

Ние искаме да напомним, че децата със специални образователни потребности могат да бъдат участници в образователния процес, стига да им подадем ръка. Да отправим  послание, че всички деца имат право на образование и шанс да бъдат приети, ценени и уважавани, да бъдат заедно със своите връстници, за да играят, учат и творят в един по-добър свят.

В инициативата могат да се включат всички деца от детски градини и училища, Центрове за специална образователна подкрепа, Центрове за подкрепа за личностно развитие от областта със свои  творчески продукти, тематично свързани с темата за  толерантността в трите категории „Рисунка”,  „Колаж”  и  „Кратък филм или видеоклип“ по темата за толерантността.

Най-добрите произведения ще бъдат отличени с предметна награда и грамота от жури, което  ще извърши подбор на представените творби.

Всички творби ще бъдат включени във видеокомпилация, която ще бъде публикувана на сайта на РУО - Монтана  и РЦПППО – Монтана.

 

РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРС НА ТЕМА: „ДОБРОТО ЗАПОЧВА ОТ МЕН”


Публикация в БГНЕС на Елеонора Планинец

Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти 

 


Ресурсният център е създаден със Заповед № РД14-180/13.09.2006г. на Министъра на образованието и науката доц. д-р Даниел Вълчев. Центърът е със статут на държавно обслужващо звено към Министерството на образованието и науката.

       На основание чл.50 от Закона за предучилищното и училищното образование, обн. ДВ, бр.79 от 13.10.2015 г., в сила от 01.08.2016 г. и Заповед №РД–14-160/19.08.2016г. на Министъра на образованието и науката, Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование е със статут на специализирано обслужващо звено в системата на предучилищното и училищното образование със седалище и адрес на управление ул. “Неофит Бозвели” №22А  / сградата на Професионална гимназия по техника и електротехника „ Христо Ботев”- гр. Монтана/.

Регионалният център реализира дейността си на  областно ниво в съответствие с държавната интеграционна политика за подкрепа на процеса на приобщаващото образование. Дейността на Регионалния център е свързана и с квалификацията на педагогическите специалисти, организационното и методическо подпомагане на детските градини и училища в област Монтана.      

     

Съгласно Списък-Образец 3 утвърдената численост на персонала за учебната 2022/2023 е 22 щатни бройки. Екипът се състои от категория персонал с педагогически функции - директор; главен учител, ресурсен; 5,5 старши учители, ресурсни; 3 учители, ресурсни; 1 старши учител, ресурсен, сензорен и ерготерапевт; 3 логопеда; 1 рехабилитатор на слуха и говора; 1 старши учител на деца с нарушено зрение; 2 щатни бройки психолози; 1 главен счетоводител, 1 щатна бройка касиер– домакин, технически изпълнител, 1 шофьор, 0,5 щатна бройка чистач, хигиенист в Административен център Монтана.

   

Със Заповед на Министъра на образованието и науката от  19.09.2006г. за Директор на РЦПИОВДУСОП- Монтана е назначена г-жа Диана Божинова.

rc0001

Равноправното членство на България в Европейския съюз изисква да се осигури  равен достъп на всички деца до подходящото за тях образование и качествено образование. Приобщаващото образование е процес, при който детето независимо от увреждането е приобщено към обща образователна среда с цел формиране на пълноценна социална реализация на учениковата личност.