На 1. юни, в 4. Б клас на III ОУ „Иван Вазов“ – Берковица, бе проведен иновативен педагогически тренинг за развитие на приобщаваща култура у учениците „Различни, но заедно по пътя на приобщаването“.

Занятието бе реализирано по предложение на директора на III ОУ, разработено и проведено под ръководството на Нели Вълкова – рехабилитатор на слуха и говора, в сътрудничество с Диана Николова - логопед и Лъчезар Лазаров - ресурсен учител – специалисти от РЦПППО - обл. Монтана, осъществяващи допълнителна подкрепа за личностно развитие в училището.

Гости на откритата практика бяха директорите на III ОУ - г-жа Теодора Иванова и на РЦПППО - г-жа Диана Божинова, както и ресурсни учители и специалисти от учебните заведения в града.

Занятието започна с поздрав към всички деца, по случай празника на детето - 1 юни и насочи фокуса на учениците към децата с проблеми, които учат рамо до рамо с тях.

Бяха предложени ефективни стъпки за подобряване на приобщаващата култура, свързани с повишаване на информираността за видовете нарушения, съпътстващите затруднения, конкретните нужди и специфични потребности, произтичащи от тях.

Чрез интересен, адаптиран и практически обоснован подход учениците научиха как да реагират правилно, какво точно да направят, за да бъдат полезни. Как да помагат и да подкрепят по-най-добрия начин своите приятели със специални нужди.

Чрез тренинг от симулативни игри и практически експеримент, учениците влязоха в различни роли и се поставиха в реални ситуации, като имаха възможността физически да усетят затрудненията, пред които се изправят децата с различни нарушения в развитието. Открито и искрено те споделяха как са се чувствали, какво са усетили и колко трудно е било за тях. През личното преживяване сами направиха извода, че на децата в неравностойно положение не им е лесно и в ежедневието се сблъскват с множество затруднения.

В тренинга заедно с другите участваха и учениците със специални потребности от 4. Б клас, които умело бяха включени в игрите, като на тях също бе отредена роля и възможност за лична изява.

Занятието допринесе за промяна на нагласите, по отношение разбирането и приемането на различието у другите, стимулира уважение и съпричастност. Мотивира децата да бъдат толерантни един към друг, да бъдат търпеливи, полезни, приемащи и подкрепящи.

Реализацията на тази успешна педагогическа практика показва, че формирането и развитието на приобщаваща култура е основата върху която се гради ефективно приобщаващо образование.

007 1007 2007 3